2020. aastal andis Maailma Terviseorganisatsioon välja täiendatud liikumissoovitused. Põhjalike soovituste seas on juhised lastele, täiskasvanutele, rasedatele ja äsja sünnitanud naistele, krooniliste haigustega ja vanemaealistele ning puudega lastele, noortele ja täiskasvanutele.

WHO liikumissoovitused saate alla laadida siit.

WHO PÕHISÕNUMID

1. Liikumine on hea südamele, kehale ja vaimule.

Regulaarne liikumine ennetab ja aitab kontrolli all hoida südamehaigusi, 2. tüüpi diabeeti ja vähki, mis põhjustavad üle maailma peaaegu kolm neljandikku surmajuhtumitest. Ühtlasi vähendab kehaline aktiivsus depressiooni ja ärevuse sümptomeid, parandab mõtlemis- ja õppimisvõimet ning edendab üldist heaolu.

2. Igasugune kehaline aktiivsus on parem kui mitte midagi ning mida rohkem liikumist, seda parem.

Tervise ja heaolu edendamiseks soovitab Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) täiskasvanutele vähemalt 150–300 minutit mõõduka intensiivsusega aeroobset tegevust nädalas ning lastele ja noortele keskmiselt 60 minutit vähemalt mõõduka intensiivsusega aeroobset tegevust päevas.

3. Igasugune liikumine loeb.

Kehaline aktiivsus ei tähenda üksnes sporti, vaid kuulub ka töö tegemise, vaba aja veetmise, vahemaade läbimise (kõndimine, rattaga sõitmine) ning igapäevategevuste ja majapidamistööde juurde.

4. Lihaste tugevdamine on kasulik kõigile.

Ka vanemad inimesed (üle 65-aastased) peaksid lisama oma päeva harjutusi või muid selliseid tegevusi, millega arendada tasakaalu- ja koordinatsioonivõimet ja tugevdada lihaseid, et ennetada kukkumist ja parandada oma üldist tervist.

5. Liigne istumine on ebatervislik.

See suurendab südamehaiguste, vähi ja 2. tüüpi diabeedi riski. Istumisaja vähendamine ning kehalise aktiivsuse suurendamine on tervisele kasulik.

6. Kehalise aktiivsuse suurendamine ja istumisaja vähendamine on kasulik kõigile, kaasa arvatud rasedatele ja äsja sünnitanud naistele, samuti krooniliste haigustega ja puudega inimestele.

Maailma Terviseorganisatsiooni liikumissoovitused vanusele 0–17

Maailma Terviseorganisatsiooni soovitused kehalise aktiivsuse ja istuva eluviisi kohta

Laadi alla PDF: WHO liikumissoovitused