Vajad praktilisi juhendeid, mille abil meisterdada ise või koos kolleegidega liikuma kutsuvaid õppematerjale? Siit lehelt leiad pärlikaartide, taskutega palli, magnetpulkade ja korgi-bingo valmistamise juhendi.

1. Pärlikaardid

Pärlikaardid on abivahendid, mida saab kasutada gruppides ülesannete lahendamiseks, küsimustele vastamiseks või tunni teemade üle arutlemiseks. Pärlikaardid on sobilikud igas kooliastmes.

Pärlikaartide kasutamine

Kinnitage tunni teemad/ülesanded/küsimused eri värvi alustele (ülesannete kaartidele) ning paigutage need hajusalt õue puude/postide külge.

Jagage õpilased gruppideks, igale grupile andke üks pärlikaart, kirjutusalus ja pliiats. Grupid hakkavad ülesandeid lahendama selle järgi, mis järjekorras on neil pärlid. Kui väike pärlikaart on näiteks kollast värvi, peaks ka esimene pärl ja seega esimene punkt, mida otsima minnakse, olema kollane.

Kui ülesanne on tehtud, saab august esimese pärli kaardi taha vajutada ja siis minnaks otsima järgmist ülesannete lehte, mis on järjekorras teise pärli värvi jne.

Mõnikord on õpilaste tegutsemiskiirus erinev ja seega on hea, kui olete eelnevalt öelnud, et kui ülesannete kaardi juures teine grupp on parasjagu ees, siis saab vahelduseks valida mõne toreda liikumistegevuse.

Ülesannete kaartide külge on õpetajad mõnikord kinnitanud ka ümbrikke, kust saab iga grupp endale päris oma töölehe võtta ja seda eemal lahendada.

2. Taskutega pall

Rannapallist ja kiletaskutest meisterdatud “taskutega pall” sobib hästi õuesõppeks. Seda saab kasutada ülesannete lahendamiseks ja küsimustele vastamiseks mängulisel moel.

3. Magnetpulgad

Magnetpulgad on kasulikud abivahendid grupi- ja paaristöödeks nii õuesõppes kui koolimajas. Eri värvi tähistega pulkade abil saab rühmitada nii õpilasi kui neile suunatud ülesandeid, pulgale kleebitud väike magnetriba aga annab võimaluse “punkte” pulgale koguda päris esemete kujul, näiteks kirjaklambritena.

4. Korgi-bingo

Paljude õpetajate sõnul, kes Bingo-mängu on oma ainetundideis proovinud, meeldib see tegevus igas vanuses õpilastele. Lisaks kasutame hariduslikul eesmärgil nutikalt ära pudelite ja mahlapakkide korgid ning tundub, et just seetõttu see õpilastele meeldibki. Õpetaja ülesanne on välja mõelda 16 erinevat küsimust või ülesannet oma ainetunni kohta ning õpilaste ülesanne on küsimustele vastused leida. Ja nagu bingo-mängus ikka, kui kõik ruudud on korkidega täidetud, lõppeb ka tund! Seega põnev korgi-bingo tegevus võib tähendada väga sisukat ja põnevat kordamist kasvõi eksamiks! Põnevat meisterdamist koos kolleegidega ja sisukaid bingo-tunde koolihoovis või -koridorides!

Lae siit alla meisterdamise juhend, Bingo-alused ja küsimuste-sedelid.

5. Värvikaardid

Värvikaardid on lihtsustatud variant pärlikaartidest. Õpilased jagatakse 7 grupiks ja iga grupp liigub oma värvikaardil toodud värvide järjekorras st seda, et iga uue ülesande/küsimuse asukoht on märgistatud ühe värvikaardi värviga. Õues võib kasutada tähisteks ka eri värvi koonuseid, aga tegevust saab hõlpsalt läbi viia ka siseruumis.

Lae siit alla värvikaardi väljaprinditavad põhjad