2021/22. õppeaasta sügisel alustame uue veebiseminaride sarjaga “Veebivunk”.

Veebivunkidel räägivad Liikuma Kutsuvate Koolide eestvedajad ise – õpetajad, huvijuhid, kooli- ja õppejuhid paljudest eri koolidest. Jutuks tulevad julged katsetused, süsteemsed tegevused ja ootamatud lahendused, millega koolid on tundidesse, vahetundidesse, kooliteele, kooliruumi ja -hoovi ning koolipäeva ülesehitusse liikumist juurde toonud.

Veebivungi selle aasta eriline tähelepanu on õuelahendustel – nii õuesõppe, koolihoovi kujundamise kui õuevahetundide mõttes. On ju “Lähme koos õue” aasta!

Kuidas tegutsema asuti? Milliseid takistusi ette tuli? Kuidas muutustega kohaneti? Millised on õppetunnid, mida teistele koolidele jagada? Veebivungil saame teada!

Tähelepanu all on ka esimesed liikumisõpetuse katsetused Eestis. Oodata on ka rahvusvahelisi esinejaid. Eraldi veebivungi oleme pühendanud Liikuma Kutsuvate Koolide eneseanalüüsi tööriistale KENA: mis tolku võiks olla eneseanalüüsist ja kuidas seda õpilaste ja õpetajate heaolu teenistusse rakendada?

VEEBIVUNK – KELLELE?

  • koolis tegutsevatele nn vunktiimidele, olgu teie teekond oma Liikuma Kutsuv Kooli kujundamisel alles alanud või juba päris pikk;
  • klassi- ja aineõpetajatele ning kehalise kasvatuse ja liikumisõpetuse õpetajatele nii Liikuma Kutsuvatest Koolidest kui kõigist teistest koolidest;
  • muudele huvilistele kooliperede seast;
  • omavalitsusametnikele – see on hea võimalus koguda ideid ja inspiratsiooni, mille põhjal oma piirkonna koolidele nõuks ja abiks olla.

Veebivungid toimuvad terve õppeaasta vältel ja osaleda saavad enamasti kõik huvilised.

Vaid kaks veebivungikuud on pühendatud ainult Liikuma Kutsuvatele Koolidele: novembris teeme teejoomisseminaridel kokkuvõtteid, kuidas koolidel läinud on, jaanuarikuisel vunkseminaril anname Liikuma Kutsuvatele Koolidele ülevaate alanud aasta plaanidest.

KUIDAS OSALEDA?

Registreerimine käib meie kodulehe koolituste alalehe kaudu, kuid veebivungiga võib ka lihtsalt niisama liituda, vajutades allpool ürituse zoomilingile (link liitumiseks lisatakse u nädal enne sündmust).

VEEBIVUNKIDE KAVA

SEPTEMBER 2021

1. veebivunk: „Õuevahetundide võimalused ja väljakutsed“, teisipäeval, 28. septembril 2021 kell 14.00

Pille Saadjärv ja Küllike Pedaste, Tartu Kivilinna Kool: koolipäeva ümberkujundamine – kuidas koolipäeva ülesehitus toetab õuevahetundi, liikumist ja koolipere heaolu;

Sigrid Tilk, Muraste Kool: õpilaste ootused õuevahetunnile;

Helen Hänni, Tartu Variku Kool: õuevahetunnikogemusi kaasajastatud koolihoovi ja I kooliastmega.

Ei saanud osaleda või tahaksid veebivunki üle vaadata? Video asub siinsamas:

OKTOOBER 2021

2. veebivunk: õuesõpe, neljapäeval, 21. oktoobril 2021 kell 14.00

Egle Rumberg, Uulu Põhikool: kevadise õusõppepäeva kogemused  – kuidas kaasata kogu koolipere?

Kadri Mark, Sõmeru Põhikool : praktilisi näiteid õuesõppeks.

Õuesõppe veebivunki näed järele siit:

NOVEMBER 2021

3. “Õuevunk!”, rahvusvahelise õuesõppepäeva tähistamine neljapäeval, 4. novembril 2021.

Õuesõppepäeva eesmärk on suunata õppetöö klassiruumist koolihoovi, kooli lähedal asuvatesse parkidesse ja kaugõppeolukorras ka koduõue. Paljud osalenud õpetajad jäädvustasid tegevusi fotode ja lühikeste kirjeldustena ning need on leiate SIIT.

4. veebivunk: teejoomisseminarid. Veebivungid Liikuma Kutsuvatele Koolidele. Teeme koos aastast kokkuvõtteid. 16., 17., 23. ja 25. novembril 2021.

Mis on teejoomisseminar? Need on väikses ringis ja vabas õhkkonnas toimuvad kohtumised, kus tassikese tee kõrvale saab kohtuda teiste võrgustiku koolide eestvedajatega, kuulda nende tegemistest ja jagada oma kogemusi. Kuna käesolev aeg ei soosi omavahelisi kohtumisi kohapeal, kutsume teid kogemusi jagama Zoomi keskkonda. Kohtumisel arutleme, kuidas läinud on, milliseid rõõme ning takistusi olete oma teel kohanud, kuidas „Lähme koos õue“ teema-aasta on alanud.

DETSEMBER 2021

5. veebivunk: jõuluvunk

Detsembris kutsume teid kuulama liikumislabori ja MTÜ Peaasjad koostöös sündinud Pearaadio podcasti, mis on spetsiaalselt pühendatud õpetajate vaimsele tervisele. Podcastis arutlevad liikumislabori tiimiliige Marko Uibu ja psühholoog Elina Kivinukk, kuidas nii individuaalselt kui kogu kollektiiviga vaimset tervist hoida, kuhjunud pingeid vähendada – ning mil moel liikumine saab siin abiks olla. Saatejuht on Tabasalu Gümnaasiumi direktor Grete-Stina Haaristo.

Miks mitte võtta oma tiimi või ka kogu õpetajaskonnaga aeg, panna klapid pähe ja teha saadet kuulates üks tunnine jalutuskäik talvistel pargi- või metsaradadel! Pärast seda mõnus tee-piparkook ja mõttevahetus kuuldu üle. Mõtteid ja kommentaare saab jagada meiega Liikuma Kutsuva Kooli FB grupis tasakaaluka jõulukuu postituse all.

Podcasti leiate:

PEAASI: https://esmaabi.peaasi.ee/podcastid/

SPOTIFY: http://open.spotify.com/episode/3VmYrNJMDRocizGrEJu3kT…

APPLE: podcasts.apple.com/us/podcast/22-õpetajate-vaimsest-tervisest-saatejuht-grete-stina/id1530156711?i=1000544096831

DEEZER: http://www.deezer.com/en/episode/346368262…

YOUTUBE: https://www.youtube.com/watch?v=0XIatAXZt74

JAANUAR 2022

6. veebivunk: vunkseminar võrgustiku koolidele. Veebivunk LKK koolidele – räägime võrgustiku aastaplaanidest, kolmapäeval, 19. jaanuaril 2022.

Vunkseminaril anname hoogu juurde, peame plaane alanud aastaks ja tutvume üheskoos uuemate uuringute tulemustega.

Registreerumine on avatud kuni 18. jaanuarini.

VEEBRUAR 2022

UUS! veebivunk: “HEV õpilased ja liikumisvõimaluste loomine”, teisipäeval, 8. veebruaril 2022.

8. veebruaril toimuv veebivunk annab võimaluse HEV õpilastega töötavatele õpetajatele ja huvijuhtidele kuulda teiste kogemusi ja nõuandeid, kuidas liikumisvõimalusi HEV õpilaste koolipäeva juurde tuua.

Registreerumine on avatud kuni 7. veebruarini.

7. veebivunk: “Liikumisõpetuse rahvusvaheline kogemus – mida on naabritelt õppida?”, teisipäeval, 15. veebruaril 2022.

15. veebruaril toimuv veebivunk keskendub liikumisõpetuse rakendamise rahvusvahelisele kogemusele Soome ja Rootsi näitel. Mõlemad meile lähedal asuvad riigid on hiljuti uuendanud kehalise kasvatuse ainekava. Soomes on õppeaine nimetus “Liikunta” ja Rootsis “Sport ja Tervis”. Ainekavade eesmärk on, et õpilased omandaksid motivatsiooni liikumiseks, saades selleks vajalikud oskused ja kogemused. Need riigid on saanud juba uute ainekavade rakendamise kogemusi ja õppetunde ning just sellele veebivunk seekord keskendubki.

Seminari ettekanded on inglise keeles.

Registreerumine on avatud kuni 11. veebruarini.

MÄRTS 2022

8. veebivunk: “Liikumisõpetuse kogemused Eesti koolides – mida on üksteiselt õppida?”, teisipäeval, 15. märtsil 2022.

15. märtsil toimuv veebivunk keskendub liikumisõpetuse Eesti kogemusele. Eestis on juba koole, kes on üha enam hakanud oma koolis rakendama liikumisõpetuse põhimõtteid – ikka selleks, et kõik õpilased omandaksid iseseisvaks liikumiseks vajaliku oskused ja teadmised, motivatsiooni ja leiaksid, et liikumine on oluline osa nende igapäevaelust. Liikumisõpetuse ainekava toob välja küll olulised õpitulemused terve ja liikuva inimese kujunemiseks, kuid võimaldab koostada omanäolise ainekava iga kooli jaoks. Sellel vunkseminaril esinevadki õpetajad erinevatest koolidest – esindatud on gümnaasium, 6-klassiline kool ja rahvusvaheline põhikool.

Registreerumine on avatud kuni 11. märtsini.

9. veebivunk: koolihoovid, teisipäeval, 22. märtsil 2022.

22. märtsil toimuv veebivunk keskendub koolihoovidele.

APRILL 2022

10. veebivunk. “Kuidas KENA ja tegevuskava kooli heaks tööle panna?”, kolmapäeval, 6. aprillil 2022.

11. veebivunk: õuesõpe, neljapäeval, 21. aprillil 2022.

MAI 2022

12. “Õuevunk!”, rahvusvahelise õuesõppepäeva tähistamine, 16.-20. mai 2022.

Veebivungid algavad reeglina kella kahest.

Ettekannetele eelneb alati ka liikumislabori-poolne temaatiline sissejuhatus, kus teeme väikese teadusülevaate ja avame LKK programmi sihte selles suunas.

Ettekannete lõpus on aega arutlusteks ja küsimusteks.