Liikuma Kutsuv Kool korraldas 10.-11. septembril 2020 Lõuna-Eestis, Kääriku Spordikeskuses sügisseminari, kuhu kogunesid programmiga liitunud 110 kooli esindajad kõikjalt Eestist. Liikuma Kutsuva Kooli sügisseminar toimus Euroopa Majanduspiirkonna programmist 2014-2021 rahastatud projekti “Kooliõpilaste liikumisaktiivsuse toetamine” raames.

Sügisseminaril sai osaleda erinevates praktilistes töötubades, mis jagunesid nelja teema alla.

Liikuma Kutsuvaks Kooliks kujunemine

Muutuv kooliruum: kuidas kooliruum saab toetada aktiivset õppimist? – Katrin Koov ja Liisi Vähi, Eesti Arhitektide Liit
Mida silmas pidada kui asutakse kooli rekonstrueerima? Milline kooliruum toetab kaasaegset õpikäsitlust? Kooliarhitektuuri kohta saad lugeda lähemalt http://www.arhliit.ee/kooliarhitektuur/
Pärnu Vanalinna Põhikooli kogemustuba: kuidas tuua liikumisrõõmu õpetajateni? – Marje Vaan ja Klaarika Prii, Pärnu Vanalinna Põhikool
Miks õpetajate liikumisrõõm on oluline? Kas seda saab tekitada? Kuidas? Pärnu Vanalinna Põhikool jagab oma kogemusi liikumisrõõmsaks kollektiiviks kujunemisel.
Tartu Kivilinna Kooli kogemustuba: muutuste juhtimine – Pille Saadjärv, Tartu Kivilinna Kool
Kui kool planeerib suuremaid ümberkorraldusi, siis millele tähelepanu pöörata ja kellega koos leida vastuseid kerkivatele küsimustele.
VUNKi juurde koolide koostööle! – Merike Kull ja Maarja Kalma, TÜ liikumislabor
Kindlasti olete mõelnud, et teie koolil võiks olla teekaaslaseks mõni teine Liikuma Kutsuv Kool. See töötuba pakub häid võimalusi partnerkoolide leidmiseks. Üheskoos on parem tegutseda.
Liikuma Kutsuva Kooli ABC – Reelika Kiivit ja Liis Süda, TÜ liikumislabor
Osaled Liikuma Kutsuva Kooli sündmusel esimest korda? Tahaksid teada, kuidas programm toimib? Tule uuri järele.

Kuidas tuua juurde liikumist ainetundi?

Liikuva Kutsuv matemaatika tund Veeriku kooli näitel – Riivo Rivimets, Tartu Veeriku Kool
Matemaatika ja liikumine!? Võimalik või võimatu? Töötuba annab ülevaate võimalustest, kuidas lõimida omavahel liikumine ning matemaatika õppimine. Töötuba saab olema igati praktiline: läheme õue, liigume ja õpime samal ajal matemaatikat!
Kehalise kasvatuse mängud ainetunni võtmes – Leila Merilo ja Peeter Jõeloo, Tartu Forseliuse Kool
Esmakordselt katsetame, mis saab siis, kui ühte töötuppa kutsuda koos kehalise kasvatuse ning aineõpetaja! Üks lubas võtta kaasa toredad mängud ning teine erinevaid teemasid ainetundidest. Oleme isegi põnevil, mis saama hakkab!
Ideid aktiivseteks ainetundideks I kooliastmes – Triin Tammistu, Jüri Gümnaasium
Häid ideid pole kunagi palju! Pakume võimalust suurendada oma aktiivsete tegevuste ideede pagasit ning seda muidugi koos tegevusi läbi katsetades.
Liikuma Kutsuv võõrkeele tund II-III kooliastme õpilastele Tartu Kesklinna kooli näitel – Kadri Liblik, Tartu Kesklinna Kool
Liikudes õppimine on ju ikka lõbusam! Me ei saa lubada, et sellest töötoast lahkudes on selge mõni uus võõrkeel, kuid kindlasti on võimalus kaasa võtta mõni uus liikuma kustuv idee, mida oma ainetunnis katsetada.
Liikuma Kutsuva Kooli ainetunnimaterjalide kasutamise nipid ja trikid – Gerttu Vaher, TÜ liikumislabor
Oleme õpetajatele valmis meisterdanud mitmeid abistavaid materjale – kaardid tähtede ja numbritega ning nii mõnegi postri. Praktilises töötoas on võimalik igaühel saada osa nende materjalide kasutusvõimalustest. Loomulikult toimub selles ideetoas liikumine ja õppimine käsikäes.
Läheme õue loodusõpetust õppima! – Gerttu Vaher, TÜ liikumislabor
Loodusõpetuse õppimine õues tundub palju toredam kui klassiruumis! Seega lähemegi õue ning vaatame, mil viisil muuta I-II kooliastme loodusõpetuse tund liikuvamaks.
Ainetund ratastel – TÜ liikumislabor
Jalgratastega ainetundi? Aga palun! Kinnita ainult kiiver ja oledki valmis algavaks kolmeks mini-näidistunniks! Saad teada, kuidas ainetundides kasutada sellist toredat abivahendit nagu jalgratas.
Aktiivsete ainetundide materjalide meisterdamise töötuba – TÜ liikumislabor
Meile tundub, et õpetajatel võiks alati olla natuke rohkem aega. Selles töötoas võtamegi korraks aja maha – ei torma järgmist tundi andma, ei jookse koosolekule ega lahenda muresid, vaid võtame ühiselt aja ja hoopis meisterdame! Töötoast lahkudes on igal osalejal valmis meisterdatud liikuma kutsuv abivahend, mida saab koheselt eri ainetundides kasutada.

Uusi ja põnevaid tegevusi vahetundi

Liikumisõpetuse kogemustuba – Sigrid Tilk, Muraste Kool ja Karin Vassil, Kostivere Põhikool
Uudses liikumisõpetuses on palju potentsiaali muuta laste igapäevaelu aktiivsemaks, seda nii vahetundides kui vabal ajal. Liikumisõpetust oma töös igapäevaselt rakendavad õpetajad jagavad selles töötoas oma kogemusi.
Tänavareket – Leila Merilo, Tartu Forseliuse Kool
Tänavareket on lihtsate reeglitega mäng, mis sobib nii liikumisõpetuse tundi, vahetundi kui vabale ajale. Iga sügisseminari hitt!
Bassalo ja kinball – YesSport
Bassalo ja kinball on uudsete ja käepäraste vahenditega mängud, mis on koolikeskkonda lausa mõeldud! Töötoas käsitletakse harjutusi ja mänge lihtsamatelt raskemate suunas.
Žongleerimine ja osavusharjutused erinevate tsirkusest tuntud vahenditega – Kaupo Pilder, Tsirkusepood
Tsirkusealane töötuba, kus lõimitakse omavahel osavus, koordinatsioon ja hea tuju.
Spikeball läbiviija täpsustamisel
Kaasahaarav mäng, kus vahenditeks on pall, hularõnga suurune spikeballi võrk ja kaaslased. Sobib eelkõige III kooliastmele.
Sulgpall kõigile – Anneli Kõrge, Pärnu Sulgpalliklubi ja Siiri Rajamägi, Sulgpalli Liit
Tutvustame olümpiaala, mis ei ole pelgalt koduõues mängimiseks. Sulgpall sobib suurepäraselt kooli kehalise kasvatuse ja liikumisõpetuse tundidesse. Koos saavad mängida poisid ja tüdrukud ning erineva sportimiskogemusega lapsed. Sulgpalli mängimiseks sobib iga spordi- ja koolisaal.

Õpetaja liikumisrõõm ja heaolu

Töökoht ergonoomiliseks ja liikuma kutsuvaks: nippe ja harjutusi nii kooli kui koju – Kristi Rembel-Tõnisson, füsioterapeut, Activitas tegevjuht
Kuidas ise kujundada olemasolevate töövahendite piires ergonoomiline töökoht? Erinevad võimalused ja aktiivse pausi äpp Cuckoo workout.
Terapeutiline võimlemine – Kadri Vernik, TÜ akadeemiline spordiklubi
Terapeutiline võimlemine on rahulikus tempos tervisetreening, mis sobib kõikidele olenemata varasemast sportlikust kogemusest.
Orienteerumine ja MOBO – Arvi Anton, Seiklushunt
Kaardilugemine on väärtuslik baasoskus kogu eluks, mida võiksid osata kõik. Kuidas ühendada kaardilugemise oskust värskes õhus liikumisega? MOBO ehk mobiiliorienteerumine võimaldab külastada erinevaid püsiradu kõikjal Eestis kas üksi või koos sõpradega, endale sobival ajal ja viisil.
Liigume looduses. Päriselt – Alo Lõoke, Eesti Terviserajad
Eestis on üle 100 terviseraja, kus matkata, joosta, rattaga sõita, suusatada – igaühe jaoks leidub midagi. Töötuba annab inspiratsiooni ja uusi ideid, kuidas looduses liikumisest maksimumi võtta.
Jõusaali ABC – Ivika Värton, TÜ akadeemiline spordiklubi
Kuidas saada jõusaaliga sinasõbraks? Mida nende seadmetega peale hakata ja kuidas raskusi valida? Murrame eelarvamusi ja vaatame järele.
Välijõusaali ABC – Ivika Värton, TÜ akadeemiline spordiklubi
Milliseid harjutusi saab teha õues levinumatel välijõusaali vahenditel? Töötoas saad teada!
Discgolf: ABC õpetus Paavo Reidla, Discgolfar.ee
Samm-sammult tutvustame, mida kujutab endast discgolf ja kuidas täpselt seda populaarset õuespordiala mängitakse.

Liikuma kutsuv mess

Sügisseminaril toimus ka mess, kus erinevad organisatsioonid ja ettevõtted tutvustasid oma liikuma kutsuvaid tooteid ja teenuseid. Messi fookuses oli õpetaja liikumisrõõm ning õpilaste liikumis-, spordi- ja mänguvõimalused nii koolis kui kodus.

Messil osalenud organisatsioonid

Activitas OÜ, http://activitas.ee/

Duo Invest OÜ, www.duosport.ee

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum, www.spordimuuseum.ee

Eesti Sulgpalliliit, www.badminton.ee

Fort Sport OÜ, www.yonexest.ee (sulgpallivarustus)

Jugador OÜ, www.discgolfar.ee

Maanteeamet, https://www.mnt.ee/et/liikleja/liiklusharidus

MTÜ Seiklushunt, https://seiklushunt.ee/

MTÜ Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi, www.sport.ut.ee

MTÜ Tervis ja Sport, https://lastetervisekool.ee

Ready2win OÜ, www.victorsport.com (sulgpallivarustus)

SA Eesti Terviserajad, https://terviserajad.ee/

Serug OÜ, https://davidcityline.com/

Tasakaaluliin OÜ, www.slackline.ee

Tommi Play OÜ, www.tommi.ee

Tsirkusepood OÜ, www.tsirkusepood.ee

Võimlemisklubi Akros, www.akros.ee

Yes Sport OÜ, www.yessport.ee

yuMuuv OÜ, https://yumuuv.com